Sztuka wyłaniania
Logo - Przestrzeń Otwarcia - Sztuka wyłaniania

Sztuka wyłaniania

Czerwiec – wrzesień 2020
Projekt zrealizowany w ramach programu „Lokata w Kulturę” ze środków Katowice Miasto Ogrodów

Zainspirowani postacią amatora w filmie dokumentalnym, przygotowaliśmy cztery podcasty omawiające jego postać. Chcieliśmy poprzez to działanie dowartościować amatora jako tego, który „kocha, jest miłośnikiem, a takie miłowanie oznacza pragnienie. Jest to przeciwieństwo konsumenta. Amator nie <> tak po prostu technik, poprzez które kultywuje siebie, albowiem poprzez te techniki kultywuje praktyki”. (B. Stiegler, Ukonstytuować Europę, 2015).
Amator jest więc kimś, od kogo warto uczyć się, jak miłować to, co się robi. Działania nie muszą przynosić nam zysków i mieć wartości rynkowej, aby mieć wartość w ogóle. Na podstawie wybranych przez nas filmów chcieliśmy pokazać, że wartości różnych podejmowanych amatorsko zajęć – czytania, jeździectwa konnego, fotografowania i muzykowania – mogą mieć wymiar społeczny. Po zaproszeniu do obejrzenia dokumentu i wysłuchania przygotowanego przez nas podcastu tematycznego, organizowaliśmy dyskusję on-line, do której każdy i każda chętna mogła dołączyć, by podzielić się swoimi refleksjami.
Dokumenty, które wybraliśmy do omówienia, były możliwe do obejrzenia bezpłatnie na platformie ninateka.pl ( „Miejscy kowboje” P. Ziemilskiego, „Love 404” A. Baumgart, „Bębny z Haiti” W. Dow, „Wizyta” i „Żeby nie bolało” M. Łozińskiego). Zapraszamy do odsłuchania podcastów oraz wywiadu z artystką Agatą Baumgart, dostępnych na Spotify pod hasłem Sztuka wyłaniania.

1920x1090_Sztuka wylaniania
120036682_186133482966258_1241731450715425641_o
wywiad
Sztuka wyłaniania – Miejscy Kowboje
Sztuka wyłaniania – Love 404
Sztuka wyłaniania – Bębny z Haiti
Sztuka wyłaniania – Wizyta i Żeby nie bolało